Testovi mobitela

NOKIA Lumia 830

Lumia 830 Lumia 830 Lumia 830 Lumia 830 Lumia 830 Lumia 830 Lumia 830 Lumia 830 Lumia 830 Lumia 830 Lumia 830 Lumia 830 Lumia 830 Lumia 830 Lumia 830 Lumia 830 Lumia 830 Lumia 830 Lumia 830
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 09-2014
Vrsta uređaja Smartphone
Frekvencija 850 / 900 / 1800 / 1900 / LTE
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 139,4 x 70,7 x 8,5
Masa uređaja (g) 150
Operativni sustav Windows 8.1
Chipset Qualcomm Snapdragon 400
Procesor Cortex-A7
Frekvencija procesora 1,20 GHz
Broj jezgri procesora 4
Grafički procesor Adreno 305
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 5
Rezolucija ekrana 720 x 1280
Tehnologija ekrana IPS LCD
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Pikseli po inču (ppi) 294
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 16 GB
RAM memorija 1 GB / 0 MB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 128 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 10 megapiksela (3520 x 2640)
Rezolucija prednje kamere 0,9 megapiksela (1280 x 720)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Stabilizacija slike Da
Rezolucija video snimanja 1920 x 1080
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da (4.0)
NFC Da
WLAN WiFi 802.11 b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Da
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 2200
Vrijeme razgovora 2G (h) 12
Vrijeme čekanja 2G (h) 528
Vrijeme razgovora 3G (h) 14
Vrijeme čekanja 3G (h) 528
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS, GLONASS
Organizator Da
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 24
Vrijeme uključivanja kamere (s) 3
Trajanje baterije u praksi (dana) 2
Dužina kabela punjača (cm) 120
Gdje kupiti
Cijena 3.499 kn
Info Mobis electronic


01 / 6188 514
http://www.mobis.hr/
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Nov i elegantniji
Autor: Ilija Gavrić

Sitne, ali bitne promjene donosi nova Nokia Lumia 830, s jačim naglaskom na kameri.

Ekskluzivno, testiramo novu Nokiju Lumiju 830. Lumia 830 s novim dizajnom odskače od prethodnika. Prije otprilike godinu i pol na test smo dobili Lumiju 820, koja je označila početak Nokia baziranih na novom OS-u, a sada, prvi vam donosimo test novog modela Nokia Lumia 830, iza kojeg inače stoji proizvođač Microsoft Mobile (naznačeno je ispod poklopca). Nokia brand ćemo još neko vrijeme viđati na kućištu Lumia telefona, ali ne predugo.
 

Nokia je sa serijom 8xx označavala svojevrsnu prekretnicu po pitanju operativnog sustava, a sada s modelom 830 donosi evoluciju, ali radi odmak po pitanju dizajna. A kakav se ovaj model pokazao u praksi, pročitajte u nastavku testa / recenzije.

Sadržaj pakiranja

Na test smo dobili mobitel zapakiran u malu kutiju, na čijoj se prednjoj strani našao print stražnje strane mobitela, s kamerom u prvom planu. Kutija se ponešto razlikuje od konkurencije jer se sadržaj izvlači bočno pa budite oprezni da vam mobitel ne ispadne iz ruke. Kada smo otvorili kutiju, unutra smo pronašli mobitel, bateriju, punjač, USB kabel (dužine 120 cm) i upute. Slušalice se ne isporučuju u prodajnom paketu.

Ergonomija, dizajn i izrada

Kada bi stavili sve tri Nokije Lumije iz serije 8xx jednu pored druge, primijetili bi razvoj dizajna mobitela te povećanje ekrana uz smanjenje debljine uređaja, ali bi se primijetile i poneke zajedničke stvari između modela. No, jasno je vidljivo da je ta serija kroz generacije odrastala te nam nova Lumia 830 djeluje dosta ozbiljnije i elegantnije od svog prethodnika.

 

Kada primite mobitel u ruku, odmah će te primijetiti metalni obrub uređaja koji krasi i model 930, koji daje premium dojam ovom uređaju. Rubovi uređaja su sada nešto oštriji, ali je uređaj udoban za korištenje.

U usporedbi s prethodnikom, također ćete primijetiti i neznatno povećanje u dimenzijama, ali i manju debljinu uređaja. Trebamo napomenuti kako ovaj mobitel nudi i bežično punjenje integrirano u stražnji poklopac dok je kod prethodnika bilo potrebno kupovati drugu masku koja je povećavala debljinu uređaja. Zanimljivo, ovaj uređaj je tanji i od Lumije 930.

 

Nokia Lumia 830 dimenzijama mjeri 139,4x70,7x8,5 mm i teži 150 grama. Kada ju usporedimo s Lumijom 930, uređaj je neznatno viši, ali uži i tanji, a kada ju usporedimo s drugim uređajima s 5“ ekranom, onda je vidljivo da su dimenzije slične. Uređaj dolazi u nekoliko boja (crna, bijela, zelena i narančasta), a na testu smo imali potpuno crni uređaj.

 

Na prednjoj strani uređaja dominira 5“ ekran ispod kojeg su se već standardno smjestile 3 kapacitivne tipke (nazad, Windows tipka, pretraživanje) te otvor mikrofona. Kapacitivne tipke su nešto manje nego prije, ali su i dalje dovoljno velike te jako dobro reagiraju na dodire. Tipke imaju pozadinsko osvjetljenje i vibracijski odziv. Iznad ekrana se nalazi slušalica i prednja kamera. Pored prednje kamere se smjestio Nokia logo. Sve fizičke tipke su smještene na desnoj strani uređaja. Tako ćete pri vrhu naći tipke za pojačavanje/stišavanje zvuka, u sredini tipku za paljenje/gašenje mobitela te pri dnu tipku za kameru. Sve fizičke tipke su dobro dimenzionirane i lagano su izdignute te ih je zbog toga lako naći i stisnuti.

 

Na gornjoj strani uređaja se nalazi utor za slušalice te na lijevoj strani utor za USB kabel. Na desnoj strani uređaja, kao i na dnu se ne nalazi ništa.

Na stražnjoj strani uređaja se nalazi malo poveći krug unutar kojeg se nalazi kamera i LED bljeskalica. Krug je tek neznatno izdignut od stražnje strane uređaja. Ispod njega se nalazi Nokia logo. Pri dnu uređaja se nalazi otvor zvučnika. Ispod otvora zvučnika se nalazi mali utor za skidanje stražnjeg poklopca. Stražnji poklopac je izrađen od tanke plastike, a u sklopu njega se nalazi i bežični punjač. Stražnji poklopac se pričvršćuje za uređaj pomoću nekoliko manjih capica, a kada se dobro stisne, stražnji poklopac nema lufta i nema škripanja.

Ispod stražnjeg poklopca se nalazi izmjenjiva baterija, utor za microSD karticu i utor za nano SIM karticu. Očito je postao trend da i drugi proizvođači, osim Applea, počinju koristiti nano SIM kartice.

Ekran i tipkovnica

Lumia 830 dolazi s ekranom dijagonale 5“ i rezolucije 1280x720 piksela (~294 ppi), što je veliki pomak u odnosu na prethodnika (4,3“ i  800x400 piksela), a isto kao i kod prethodnika radi se o Clear Black tehnologiji ekrana. Na ekranu se još nalazi Gorilla Galass 3 zaštita. Zanimljivo je da veći model 930 dolazi s ekranom iste dijagonale, ali s FullHD rezolucijom.

Za ekran imamo riječi hvale. Kutovi gledanja su jako dobri, uzvrat boja je jako dobar, a prikaz po dnevnom svjetlu je među najboljima. Brzina i preciznost odziva su jako dobri.

 

Virtualna tipkovnica je standardna za Windows Phone uređaje. Slova su velika i sa samo malim razmakom između njih. Slova su dosta velika, bilo da pišete u okomitom ili vodoravnom položaju. Kao i kod drugih uređaja s ovim operativnim sustavom, tipkovnica ne posjeduje vibracijski odziv, ali posjeduje zvučni odziv.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Nokia Lumia 830 dolazi s Windows Phone operativnim sustavom u verziji 8.1 te s najnovijom nadogradnjom nazvanom „Lumia Denim“. S novom verzijom OS-a dolaze nam i neka poboljšanja, a odnose se na malo veću mogućnost personalizacije i „centar s obavijestima“. No, krenimo redom.

 

Kada želite otključati mobitel, dočekat će vas poznati zaslon na kojem se nalazi sat s datumom, a moguće je odabrati i za koje aplikacije će se prikazivati obavijest pri dnu ekrana. Također je moguće odabrati da se na tom zaslonu prikazuju slike ili vremenska prognoza.

 

Kada otključate mobitel, dočekat će vas poznato Metro sučelje s „aktivnim pločicama“. No, za razliku od prijašnjih Windows Phone 8 uređaja, ovaj put je moguće dodati pozadinsku sliku. Prije su sve „pločice“ bile u boji dok su sada pojedine pločice prozirne pa se kroz njih nazire pozadinska slika koju ste odabrali. Kao i prije, moguće je mijenjati veličinu pločica i njihov raspored na ekranu. Na ekran je moguće smjestit do 6 malih pločica u jedan red ili 3 srednje pločice u jedan red. Još jedna primjena koja će se svidjeti korisnicima je mogućnost grupiranja aplikacija u jednu pločicu ili mapu. Pritiskom na tu mapu, otvaraju se „pločice“ od aplikacija smještenih u tu mapu te je moguće mape imenovati kako želite. Time se dobilo još malo više mogućnosti personalizacije sučelja. No trebamo napomenuti da nisu sve pločice prozirne.

 

Kao i prije, pri vrhu početnog ekrana se nalaze ikone baterije, signala mreže i Wi-Fi signala kao i sat. No, prije su se ikone nakon nekog vremena „sakrile“ dok su sada stalno vidljive. Povlačenjem prstom od obavijesti prema dolje otvara se „centar obavijesti“ što je najveća promjena u operativnom sustavu te će mnogi zasigurno pozdraviti dodavanje ove mogućnosti. Centar obavijesti je sličan kao i kod Android i iPhone uređaja. Točnije, pri vrhu se nalaze prečaci za pojedine postavke, ispod kojih se smjestila mala tipka za sve postavke, a ispod se nalaze sve obavijesti. Tako je moguće vidjeti obavijest o propuštenom pozivu, SMS poruci, mailu i slično. No, ovdje bismo uputili i malu primjedbu jer su ikone u traci za obavijestima za SMS, mail i propušteni pozive iste.

 

Brze postavke nude mogućnost odabira 4 najčešće korištene postavke. Tako je moguće birati između: Wi-Fi, Bluetooth, GPS, kamera, dijeljenje veze, projekcija zaslona, svjetlina, VPN, zrakoplovni način i zaključavanje rotacije. Također, u postavkama je moguće odabrati i aplikacije za koje će se prikazivati obavijesti, a za svaku aplikaciju je moguće odabrati zvuk i uključiti ili isključiti vibraciju.

 

Također, ne smijemo zaboraviti da je napokon razdvojena glasnoća, tj. podešavanje glasnoće zvuka/obavijesti od glasnoće multimedije.

 

Sve instalirane aplikacije su sortirane po abecedi, kao što je to bio slučaj i prije. Njihov raspored nije moguće mijenjati, niti je moguće mijenjati prikaz popisa aplikacija.

 

Pristup zadnjim korištenim aplikacijama (ukoliko su one aktivne) se vrši pomoću dugog pritiska na tipku „nazad“. Onda se početni zaslon smanji te se lijevo od njega nalaze zadnje aplikacije. Pritiskom na pojedinu aplikaciju, ona se otvara, a moguće ju je zatvoriti pritiskom na tipku X pri vrhu.

 

Kao što smo već navikli od Windows Phone uređaja, Nokia Lumia 830 radi dosta fluidno i bez štekanja. A bez problema će pokrenuti i jače igrice.

 

Brzina paljena uređaja iznosi 24 sekunde do pronalaska mreže

Imenik, pozivi i društvene mreže

Aplikacija Telefon je jednostavna za korištenje. Kada ju otvorite prikazuje se popis svih poziva te ima mogućnost podešavanja kontakata za brzo biranje. Telefonska tipkovnica se pojavljuje pritiskom na ikonu pri dnu ekrana. Tipke su dosta velike i dobro reagiraju. Na žalost, Lumia 830 ne posjeduje „pametno biranje“ pa je potrebno znati broj koji zovete ili osobu tražiti po imeniku.

Kada su u pitanju pozivi, tijekom testa nismo imali nikakvih problema. Sugovornik nas je dobro čuo, kao i mi njega. Zvuk preko slušalice i preko vanjskog zvučnika je dosta glasan.

 

Aplikacija Osobe prikazuje sve vaše kontakte, sa SIM kartice, mail računa ili društvenih mreža. Osobe je moguće dodati u grupe koje vi napravite po vlastitom izboru. Iz aplikacije Osobe je također moguće vidjeti i obavijesti s društvenih mreža, a podržane su popularnije društvene mreže (Facebook, Twitter, LinkedIn).

Pored navedenog pregleda novih obavijesti s društvenih mreža, na uređaju dolazi predinstalirana aplikacija za Facebook.

E-mail i poruke

U postavkama je moguće konfigurirati više e-mail računa te svaki mail računa dobiva svoju pločicu na početnom ekranu. Jedinu zamjerku bi uputili upravo tim pločicama jer su za sve mail račune ikone iste, a razlika je jedino u nazivu. Tako npr. ako imate dva Gmail računa, na početnom ekranu ćete imati dvije pločice naziva Google Mail i Google Mail 2. No, aplikacija radi dosta dobro i dosta brzo. Moguće je birati koje mape se pregledavaju (ulazna pošta, poslana pošta…), a moguće je odabrati i kada se pojedini račun sinkronizira.

 

Aplikacija za SMS poruke slaže primljene i poslane poruke kao razgovore s pojedinim kontaktom, a poredane su kronološki. Iz ove aplikacije je moguće pogledati i SMS poruke od blokiranih kontakata ili brojeva.

Procesor, memorija

Nokia Lumia 830 dolazi s četverojezgrenim Qualcommov Snapdragon 400 procesorom takta 1,2 GHz i 1 GB RAM-a. U usporedbi s prethodnikom (820) mogli bi reći da razlika nije drastična, jer je prethodnik imao dvojezgreni procesor na taktu 1,5 GHz i 1 GB RAM-a. No, uređaj i dalje radi jako glatko i bez štekanja.

 

Lumia 830 posjeduje 16 GB interne memorije, od čega je korisniku dostupno oko 11,2 GB, što je napredak u odnosu na prethodnika (8 GB od čega je 5 GB dostupno korisniku). A naravno, ispod poklopca se krije i utor za microSD memorijske kartice. U slučaju da vam ponestane slobodnog prostora na internoj memoriji.

Benchmark test

I ovaj mobitel smo podvrgli Benhmark testu, koji smo odradili pomoću besplatnog programa MultiBench 2.

Pomoću navedene aplikacije smo ostvarili sljedeće rezultate: CPU = 16.062, Data = 23.855, Memory: 06.655, Graphics = 46.914. U usporedbi s prethodnikom, Lumia 820, rezultati CPU-a su na strani prethodnika dok su ostali na strani Lumije 830.

Baterija i trajanje

Nokia Lumia 830 dolazi s izmjenjivom baterijom kapaciteta 2200 mAh, što je manje nego prethodnik (2420 mAh). Tijekom testa, osvijetljenost ekrana nam je bila na 80%, imali smo uključenu stalnu konekciju na net, sinkronizaciju 2 maila te smo ostvarili nekoliko poziva, dopisivali se preko Vibera i Whatsappa i snimili nekoliko fotografija. Na kraju dana nam je kapacitet baterije bio na 40-45 %. S nešto manjim intenzitetom korištenja, baterija bi mogla izdržati i do dva dana korištenja.

Multimedija, FM radio, glazba

Za slušanje glazbe na ovom uređaju je zadužena aplikacija Glazba koja nudi pregled po izvođaču, albumu, pjesmu, žanru ili popisu. Sama aplikacija je jednostavna za korištenje. Zvuk je dosta glasan, bilo da slušate glazbu preko slušalica ili preko zvučnika. Premda je zvučnik dosta glasan, kritiku bi uputili na njegovu kvalitetu. Kada je zvuk pojačan do maksimuma, ili malo ispod, primjetan je šum, tj. distorzija zvuka.

Nokia Lumia 830 posjeduje i FM radio, ali je za njegovo slušanje potrebno priključiti slušalice.

 

Windows Phone ne podržava .mkv format, ali podržava .avi i .mp4 formate. A bez problema smo pokretali i filmove u FullHD-u.

 

Za pregledavanje fotografija je zadužena Galerija koja je podijeljena u 3 taba. U prvom dijelu su prikazane sve slike dok su u drugom fotografije podijeljene po albumima, a u trećem tabu su favoriti. Kada fotografije pregledavate pojedinačno, moguće ih je dodatno urediti, tj. dodati okvir ili okrenuti, dodati filtar ili istaknuti pojedinu boju.

Fotoaparat i video

Nokia Lumia 830 dolazi s 10-megapikselnom kamerom s autofokusom i LED bljeskalicom. A pored toga tu je još i optička stabilizacija slike te Carl Zeiss optika i PureView tehnologija.

Jasno je vidljivo da Nokia i kod ovog modela puno polaže na kameru i kvalitetu fotografija. I nije razočarala. Kvaliteta fotografija je jako dobra, uzvrat boja i kontrast su dobri, a slike su oštre. Fotografije u mraku i smanjenim uvjetima osvjetljenja su dobre, a šum je minimalan.

 

Samo sučelje kamere djeluje minimalistički. Otprilike na sredini, pri vrhu se nalazi nekoliko prečaca za par postavki. Tako je moguće uključiti/isključiti bljeskalicu, odabrati način snimanja (automatski, noć, sport), a ako se stisne na malu strelicu, moguće je odabrati još balans bijele boje, način fokusiranja, ISO vrijednost, brzinu okidača i svjetlinu. U dodatnim postavkama je moguće odabrati omjer (4:3 ili 16:9) ili uključiti timer ili prebaciti na prednju kameru.

Ovaj uređaj omogućava snimanje video zapisa u FullHD formatu, a moguće je odabrati između 1080p/30fps snimanja, 1080/25, 1080/24, 720p/30, 720/25 ili 720p/24fps te je moguće uključiti/isključiti bljeskalicu, podesiti balans bijele boje i promijeniti fokus.

Snimljeni video i u FullHD-u radi bez imalo štekanja, a snimka je oštra i dovoljno glasna.

 

Kameru je moguće pokrenuti pritiskom na određenu ikonu ili dužim pritiskom na fizičku tipku. Isto tako, moguće je snimiti fotografiju ili video pritiskom na ikonu ili fizičku tipku.

Kamera je spremna za fotografiranje za oko 2,5 sekundi.

 

Fotografirano s Nokia Lumia 830:

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1414687202.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1414687250.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1414687301.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1414688415.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Wi-Fi i Bluetooth su već standard, kao i LTE, a tu je još i NFC. I kada usporedimo to s prethodnikom, nema nekih pomaka. Ali vjerujemo da vam više neće niti trebati, premda novi Androidi imaju i IC port.

Nokia Lumia 830 dolazi s predinstaliranim Internet Explorerom, što nas ne čudi, s obzirom na operativni sustav. Sam pretraživač radi dosta dobro. Brzo učitava stranice, ali je zumiranje za mrvicu sporije nego kod konkurencije s drugim OS-om. Također je moguće otvarati stranice u više tabova te nesmetano i brzo prebacivati između njih. Trebamo također napomenuti da Internet Explorer ne posjeduje mogućnost opciju „text reflowa“.

Navigacija

Kao što je to već standardno, Nokije Lumie dolaze s Nokijinim kartama Here Maps i aplikacijom Here Drive+ za navigaciju. Here Drive+ podržava i glasovnu navigaciju. Moguće je skinuti kartu Hrvatske koja ne zauzima puno mjesta (oko 250 MB) te glasovnu navigaciju na hrvatskom, koja zauzima oko 3,5 MB. Here Maps nudi pregled karti te tekstualne upute do odredišta, a iz njih je moguće pokrenuti i navigaciju. S uključenim GPS-om, doći ćete do odredišta bez puno muke.

Uredski paket

Standardno, Lumia 830 dolazi s mobilnom verzijom Officea pomoću koje možete besplatno uređivati ili izraditi nove dokumente, bez obzira bili oni doc ili docx. Pomoću SkyDrivea je moguće sinkronizirati vaše dokumente s računalom.

 

Kalkulator u vertikalnom položaju nudi osnovne funkcije, a brojevi su veliki. Kada ekran okrenete u vertikalni položaj, prikazuju se tipke za dodatne funkcije (zagrade, pi, sin, cos, tan, potencije i sl).

 

Organizator i alarm

Organizator je riješen pomoću kalendara, a moguće ga je pregledavati po danu, tjednu, mjesecu ili godini. Kalendar je moguće sinkronizirati s e-mail računima, a u kalendaru je moguće pogledati i vremensku prognozu za narednih 5 dana.

 

Aplikacija Alarm je poprilično jednostavna i nudi mogućnost postavljanja više alarma, te se može postaviti dane ponavljanja pojedinog alarma i njegov zvuk te vrijeme odgode.

Aplikacije i igre

Pored već navedenih Windows Phone i Nokia aplikacija (Here Drive+, Here Maps, Internet Explorer, Office, One Drive, Outlook), uređaj dolazi i s nekoliko predinstaliranih Lumia aplikacija (Creative studio, Cinemagraph, Storyteller), a tu su još i Facebook, Flipboard, Shazam, Skype, Vrijeme i Zdravlje i fitnes.

Aplikacija Vrijeme preuzima podatke od MSN-a te nudi pregled prognoze po danu, satu i trenutno stanje. Kada pregledavate trenutno stanje, moguće je vidjeti temperaturu, vlažnost, barometar, brzinu vjetra i UV indeks. Aplikacija „Zdravlje i fitness“ je postala skoro nezaobilazna u zadnje vrijeme na mobitelima. Tako u ovoj aplikaciji možete pratiti svoju potrošnju kalorija, koliku ste udaljenost prošli te koliko ste koraka napravili. A također je moguće pratiti i unos kalorija.

 

Premda Trgovina (Marketplace) još uvijek ne broji veliki broj aplikacija kao konkurentske trgovine, u njima ćete pronaći korisne i/ili zabavne aplikacije koje vam trebaju.

Cijena za Nokia Lumia 830

Cijena Nokije Lumie 830 iznosi 3.499 kn (studeni 2014.).

Cool faktor

Cool faktor ovog uređaja je dizajn s metalnim obrubom i dobra kamera.

Zaključak testa

Nokia s modelom Lumia 830 predstavlja dostojnog nasljednika modelu 820 te se dosta približio svom većem modelu Lumia 930, zaključujemo naš Nokia Lumia 830 review. Najveći pomak je vidljiv u pogledu ekrana te je stao uz bok konkurenciji, a poboljšana baterija, kamera i povećana interna memorija samo još više popravljaju dojam. Kada ovaj uređaj usporedimo s prethodnikom, možemo reći da je uređaj odrastao. A pored hardverskih promjena, svakako trebamo pohvaliti i sitne, ali bitne promjene u softveru. Premda uređaj ima i pokoju manu, prvenstveno mislimo na zvučnik i duže vrijeme paljenja kamere, one nisu toliko bitne i velike kao prednosti, tj. novosti koje ovaj uređaj donosi.

 

Plus

+ optimiziranost i brzina

+ izmjenjiva baterija

+ mogućnost bežičnog punjenja

 

Minus

- vanjski zvučnik

- nedostatak LED za obavijesti

- manji broj dostupnih aplikacija u odnosu na druge OS-ove

Konkurencija - Nokia Lumia 930

Premda se radi o većem modelu, Lumia 930 je najveći konkurent testiranom modelu. Lumia 930 ima ekran iste dijagonale, ali veće rezolucije (FullHD), dok su dimenzijama slični, a pored toga ima duplo više interne memorije i RAM-a te jači procesor (2,2 GHz) i kameru veće rezolucije. No, s druge strane, Nokia Lumia 830 je lakša, ima izmjenjivu bateriju te utor za microSD memorijsku karticu.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1414687449.jpg

Konkurencija - Samsung Galaxy S5 Mini

Samsung Galaxy S5 mini s Androidom ima nešto manji ekran (4,5“) ali uz istu rezoluciju te nešto jači procesor (1,4 GHz) i nešto više RAM-a (1,5 GB), ali istu internu memoriju te je manji, ali i vodootporan. S druge strane, Lumia 830 nudi veći ekran, nešto jaču bateriju, kameru s više megapiksela i optičku stabilizaciju slike.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1414687480.jpg

 

 

 

Komentari

Dalibor

03. studenog 2014 - 14:51 Prijavi neprimjeren komentar

idite u krasni vi i vaš refresh stranice taman prri kraju bio sa pisanjem komentara i refresha se stranica... e krasno...

Odgovori