Testovi mobitela

NOKIA Lumia 1020

Lumia 1020 Lumia 1020 Lumia 1020 Lumia 1020 Lumia 1020 Lumia 1020 Lumia 1020 Lumia 1020 Lumia 1020 Lumia 1020 Lumia 1020 Lumia 1020 Lumia 1020 Lumia 1020 Lumia 1020 Lumia 1020 Lumia 1020 Lumia 1020 Lumia 1020 Lumia 1020
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 07-2013
Vrsta uređaja Smartphone
Dual SIM Ne
Frekvencija 850 / 900 / 1800 / 1900 / 3G
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 130,4 x 71,4 x 10,4
Masa uređaja (g) 158
Operativni sustav Windows Phone 8
Chipset Qualcomm MSM8960 Snapdragon
Procesor Krait
Frekvencija procesora 1,50 GHz
Broj jezgri procesora 2
Grafički procesor Adreno 225
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 4,5
Rezolucija ekrana 768 x 1280
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Vrsta ekrana osjetljivog na dodir AMOLED
Pikseli po inču (ppi) 332
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 32 GB
RAM memorija 2 GB / 0 MB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 41 megapiksela (7152 x 5368)
Rezolucija prednje kamere 1,2 megapiksela (1280 x 960)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Stabilizacija slike Da
Rezolucija video snimanja 1920 x 1080
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da (3.0)
NFC Da
WLAN WiFi 802.11 b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Ne
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 2000
Vrijeme razgovora 2G (h) 19
Vrijeme čekanja 2G (h) 384
Vrijeme razgovora 3G (h) 13
Vrijeme čekanja 3G (h) 384
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Ne
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Ne
Navigacija GPS, A-GPS, GLONASS
Organizator Da
Dodatno SNS integracija, 7 GB besplatno SkyDrive
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 41
Vrijeme uključivanja kamere (s) 3
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Gdje kupiti
Cijena 5.799 kn
Info Mobis electronic


01 / 6188 514
http://www.mobis.hr/
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

41 megapikselna kamera
Autor: Lucija Pilić

Nokia je odlučila podići standard za kamere pametnih mobitela na impresivnih 41 megapiksela. Koliko megapikseli u ovom slučaju znače za kvalitetu fotografije te je li sve ostalo na razini jednog flagship modela, pročitajte u našoj recenziji.

Nokia Lumia 1020 nije najbrži uređaj na tržištu, nema najmoćniji procesor i najviše količine RAM-a. Ima relativno nisku rezoluciju ekrana za najvišu klasu pametnih mobitela te radi na prilično zapostavljenom operativnom sustavu Windows Phone 8. Ali, rijetko tko će ostati ravnodušan na njene sposobnosti snimanja. Nokia je svoj prilično visok standard u pogledu kvalitete kamere podigla na novu, neslućenu visinu od 41 megapiksela. Može li time anulirati sve navedene nedostatke, donosi naša detaljna recenzija / review.

Sadržaj pakiranja

Od zastupnika smo na test dobili samo mobitel. Očekujemo da će se u prodajnom paketu naći i druga, uobičajena oprema poput slušalica, microUSB kabela i punjača, no ne možemo biti sigurni dok isti ne završi u našim rukama.

Ergonomija, dizajn i izrada

Kao da to nije dovoljno pri pogledu na same specifikacije, Nokia i na polju dizajna želi učiniti kameru svojom glavnom zvijezdom. Velikom površinom i blagom isturenošću kamera odmah dolazi do izražaja, a na donjem dijelu desne strane prati ju tipka za okidanje slika, prava rijetkost na današnjim mobitelima. Doduše, ta isturenost neće se svidjeti svakome budući da kameru treba posebno paziti od oštećenja.

 

Ostatak debeljuškastog, no dobro zaobljenog mobitela koji, unatoč veličini, glatko leži u ruci, Nokia Lumia 1020 ne donosi prevelika dizajnerska iznenađenja. Na desnoj strani se, iznad tipke za kameru, nalazi tipka za paljenje/gašenje te tipke za poglašavanje/stišavanje zvuka. Na gornjoj strani smješten je 3,5 mm utor za slušalice te utor za microSIM karticu (trebat ćete posebnu iglicu za vađenje kao na iPhoneu), dok se na donjoj strani nalazi utor za microUSB kabel i zvučnik. Iznad ekrana nalazi se prednja kamera, a ispod virtualne tipke za povratak, glavni ekran i pretraživanje. Kućište ne škripi, no čuje se nezgodan zvuk kotrljanja kad malo protresete mobitel.

Ekran i tipkovnica

4,5-inčni AMOLED WXGA ekran rezolucije 1280x768 piksela s gustoćom od 331 ppi nikoga neće na prvu oduševiti. Međutim, u svakodnevnom radu, čak i u jako sunčanim danima, sadržaj je vidljiv i responzivan. Jedini je problem niža rezolucija (ograničenje koje je nametnuo Microsoft za WP8 mobitele) zbog koje morate zumirati sadržaj kod većine web stranica.

 

Na raspolaganju vam je tipkovnica skoro u potpunosti na hrvatskom jeziku (jedino nedostaje slovo š). S druge strane, slovo č nam na testu nije radilo, a i bilo bi lijepo kad bi se brojke ugurale negdje iznad tipki.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Windows Phone (8) sad je već dobro poznati operativni sustav jedinstvenog izgleda kojeg dizajneri diljem svijeta nadaleko hvale, a i konkurencija ga je počela oponašati. Premisa služenja istim je vrlo jednostavna. Na glavnom ekranu imate pinove, odnosno kvadrataste widgete (shortcutove/tileove) aplikacija. Swipeanjem na desnu stranu otvara vam se popis svih instaliranih aplikacija. Dodavanje, mijenjanje i brisanje novih aplikacija s popisa na glavni ekran nadasve je jednostavno i prirodno. Samo trebate na par trenutaka držati ikonu aplikacije i otvorit će vam se sve potrebne mogućnosti.

 

Od praktičnih aplikacija izdvajamo Dječji kutak koji vam omogućava da prilagodite mobitel isključivo djeci, dodajući samo one aplikacije koje su prigodne za njihov uzrast te osiguravajući se od iznenadnih visokih računa na kartici i promijenjenih postavki.

Ostali smo zadovoljni brzinom rada, mada ona primjetno kaska za konkurentnim uređajima poput Samsunga Galaxy S4.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Aplikacija Osobe u jednom spaja imenik i društvene mreže te sve kontakte sa svih kanala što čini ovaj program najsveobuhvatnijim, najpraktičnijim i najzabavnijim imenikom. Ovdje možete vidjeti najnovije statuse i obavijesti s društvenih mreža, nedavno kontaktirane osobe, grupe i sl. Mogućnosti dodavanja detalja o određenoj osobi neslućene su.

 

Međutim, ima mjesta za napredak. Recimo, aplikacija Telefon je jednom tipkom povezana s imenikom, ali imenik nije isto tako povezan s telefonom što znači da nove kontakte nećete direktno moći pozvati iz imenika već ćete morati izaći iz aplikacije, ući u telefon i odabrati tipkovnicu. Za dodavanje Twitter i LinkedIn računa morate imati Hotmail račun, a interakcija sa statusima siromašna je te podrazumijeva zasebno klikanje na dotične.

Kvaliteta poziva je vrlo dobra.

E-mail i poruke

Svaki e-mail račun dobiva posebnu aplikaciju koja se može pribosti na glavni ekran što će se nekima (koji imaju 1 ili 2 e-mail računa svidjeti), ali ako baratate većim brojem virtualnih sandučića bit će vam pomalo naporno pregledavati svaki mail unutar zasebne aplikacije. Čak se ne grupiraju mail računi s jednog servisa (tipa Gmaila). Inače je sučelje za stvaranje i pregledavanje mailova napravljeno intuitivno i ugodno za oči.

 

Što se poruka tiče, one su tipično organizirane u formi razgovora, s fiksnim donjim tipkama za odgovor i umetanje priloga. Ako ne želite trošiti novac za SMS, Windows Phone platforma podržava WhatsApp.

Procesor, memorija

S dvojezgrenim Snapdragon S4 procesorom koji radi na 1,5 GHz te 2 GB RAM-a, Nokia Lumia 1020 evidentno nije najbrži mobitel današnjice, no sasvim solidnom brzinom otvara aplikacije. Utora za eksternu memoriju poput raširenih microSD kartica nema, no test uređaj nudi 29 GB interne memorije te 7 GB prostora na SkyDriveu, prilično zgodnom online servisu koji vam prije uploada fotografije omogućuje da ju tagirate i dodate joj opis.

Benchmark test

Na Trgovini smo pronašli multiplatformski AnTuTu benchmark koji je pokazao 11680 bodova što je vrlo malo u usporedbi s nedavno recenziranim mobitelima srednje klase, a kamoli flagshipovima. Ipak, developer aplikacije naglašava kako, zbog ograničenja Windows Phone platforme, neki algoritmi nisu jednaki s onima iz Android verzije.

 

Inače, test mobitelu treba otprilike 41 sekunda da se upali (do pojave signala), 32,5 sekundi za gašenje, kamera se u prosjeku otvara za 2,5 sekundi, a Internet Explorer za 1,3 sekunde.

 

Baterija i trajanje

Baterija nam je, prilično standardno, izdurala jedan dan uporabe. S uključenim WiFi-jem i 3G-om, sinkronizacijom četiri mail računa te na pola dana uključenom automatskom svjetlinom, NFC-om i GPS-om baterija nam se sa 100 % spustila na 18 %. Usto smo se dva sata igrali aplikacijama, sat vremena i 15 minuta smo koristili kameru, pola sata smo potrošili na surfanje, a 20 minuta na razgovore. Baterija nam se punila dosta brzo, od 12 % do 100 %, za sat vremena i 46 minuta. K tome, treba napomenuti kako nismo dobili prodajni paket sa službenim punjačom nego smo ju stavili na third party punjač.

Multimedija, FM radio, glazba

Ako često koristite .mkv video i .flac audio formate, ovdje ćete se razočarati jer Windows Phone službeno ne podržava niti jedan od njih. Doduše, za .flac smo našli nezavisnu aplikaciju Flac Player koji sa SkyDrivea može povući i svirati .flac datoteke. Malo komplicirana i dugotrajna metoda, ali radi. Glazbeni player je odličan, kakav bismo i očekivali od Nokije, a moguća su i dodatna podešavanja ekvalizatora u postavkama. Zvuk je prilično glasan na zvučniku i slušalicama (koristili smo Sonyeve HPM-77 slušalice). Videi u .mp4 i .avi formatu u različitim rezolucijama (480p, 720p, 1080p) radili su savršeno i bez trzanja.

 

Nokia Lumia 1020 nema radio uređaj, no zato s trgovine možete skinuti odličnu TuneIn Radio aplikaciju s bogatim izborom stanica.

Fotoaparat i video

Čim odaberete mod za snimanje i počnete eksperimentirati na okolišu bit će vam posve jasno kako u rukama držite moćan alat za svakodnevno snimanje. Neovisno o tome odlučite li snimati s 5 ili 41 megapiksela, slike će u dnevnim i zatvorenim uvjetima uvijek ispadati oštro. Ako vam se na automatskim postavkama boje čine prezasićenima, lako možete ispraviti stvar namještanjem brzine zatvarača (od 1/16000 do 4 sekunde). Nasuprot tome, otvor blende od f/2.2 je nepromjenjiv. Ako snimate pokret, dobro bi bilo imati na umu kako uređaj neće uhvatiti početnu poziciju, već par trenutaka kasnije.

 

U noćnim uvjetima bez izvora svjetlosti ksenon bljeskalica će pokazati sve svoje prednosti i očarati vas svjetlinom i detaljnošću slike. U noćnim uvjetima s umjetnim izvorom svjetlosti (lampa, svjetiljka) ipak ćete trebati podešavati postavke kako biste dobili što prirodnije boje (ISO vrijednost od 100 do 4000). Naravno, možete i automatski okinuti fotku, no onda će na njoj biti primjetna jedna dominantna boja. I tu podešavanje otvora blende na Samsung Galaxy S4 Zoomu čini bitnu razliku. U ostalim kategorijama Nokia Lumia 1020 odnosi pobjedu, no na Samsungovom fotomobitelu smo u ovim uvjetima brže i lakše postizali bolje rezultate.

 

Još jedna bitna stvar u kojoj Samsungov model nadmašuje Nokijin jest preglednost sučelja. Na Samsungu Galaxy S4 Zoomu sve su mogućnosti i postavke lijepo smještene u jednoj aplikaciji, dok na Nokiji Lumiji 1020 postoji više aplikacija razbacanih uokolo. Primjerice, imate klasičnu Kameru za bezbrižno, automatsko slikanje, Nokiju Smart Cam koja za vas odabire najbolju fotku od nekoliko uzastopnih snimaka te Nokiju Pro Cam gdje se igrate važnim postavkama poput postavljanja blica ili ISO vrijednosti. Ako želite snimiti panoramski prizor isto tako ćete morati otvoriti posebnu aplikaciju Panorama što nije nimalo praktično. Loše je izvedeno i pregledavanje slika jer će vam Nokia Pro Cam dopustiti gledanje samo zadnje slike pa ćete za swipeanje po galeriji morati posebno otvoriti Fotografije.

 

Ono što nam jako svidjelo kod snimanja odličnih FullHD videa s 30 fps jest mogućnost instantnog zooma bez gubitka kvalitete. I bez objektiva, Nokia Lumia uređaj omogućava zumiranje bez gubitka kvalitete (3x za slike, 6x za videe), a u pogledu videa nas je posebno oduševilo što nema nikakvih zamućivanja i čekanja.

 

Što se tiče prednje kamere, ona snima solidne slike u 1280x960 rezoluciji te će sasvim dobro poslužiti pri video pozivima.

 

Nedostatak popularnih aplikacija poput Instagrama i Vinea, Nokia želi nadomjestiti svojim proizvodima, Creative Studiom i Nokia Cinemagraphom. Međutim, takve aplikacije nisu ni upola zabavne kad iza sebe nemaju snažnu zajednicu kao gore spomenuti primjeri. Nadamo se kako će ipak uskoro doći u Microsoftovu Trgovinu.

 

Fotografirano s Nokijom Lumia 1020:

 

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1383206281.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1383206329.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1383206362.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1383206404.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Nokia Lumia 1020 nudi mogućnost surfanja WiFi ili 4G mrežom (u postavkama ju možete smanjiti na 3G ili čak 2G, što će vam bitno smanjiti potrošnju baterije). Također omogućava povezivanje na druge uređaje Bluetooth i NFC vezom (u postavkama se to zove "slanje dodirom").

 

Za surfanje Internetom tu je stari, ali na Windows Phoneu dobri Internet Explorer, koji već nakon napola učitane stranice otvara njene elemente. IE nema globalno poznatu konkurenciju u obliku Opere ili Safarija na Trgovini što mu daje vodeću poziciju unutar platforme, ali isto tako prostor za stagniranje, što je očito kad ga usporedimo s preglednicima za Android i iOS.

 

Primjerice, ako želite otvoriti novu karticu, to nije moguće iz samog donjeg izbornika, već morate kliknuti na postavke pa kartice pa onda odabrati novu karticu. Broj kartica ograničen je na mizernih šest mjesta, a ako želite učitati link s nekog vanjskog izvora (primjerice, društvenih mreža), ta poveznica će izbrisati zadnju otvorenu stranicu, čak i kad ima jedno ili više mjesta slobodno za novu karticu.

 

Srećom, na Trgovini besplatno možete skinuti lijep i mogućnostima bogat UC Browser koji rješava neke od tih problema (broj kartica povećan na devet, gumb za novu karticu smješten na donjem izborniku).

Navigacija

Windows Phone 8 mobiteli dolaze s aplikacijama HERE Maps i HERE Drive+ koji koriste GPS kako bi vam pomogli da se snađete u nepoznatim mjestima. HERE Maps je dosta neprecizan u otkrivanju lokacije te napominje da je moguć ogroman otklon od 2,5 km pri predviđanju iste. HERE Drive+ s druge strane nudi glasovnu navigaciju za 95 zemalja, uključujući i Hrvatsku.

Uredski paket

Mobilna verzija Officea pruža dosta mogućnosti za uređivanje dokumenata - umetanje slika, teksta u raznim bojama, komentiranje i sl. S njom možete otvoriti i mijenjati Word, Excel te PowerPoint datoteke. Ipak, ne možete stvarati nove PowerPoint datoteke i mijenjati pozadinske slike. U cijelom ovom paketu nalazi se prigodni OneNote za zapisivanje bilješki, a sve dokumente moguće je iz izbornika sinkronizirati sa SkyDriveom.

Organizator i alarm

U Kalendaru možete stvoriti zadatke, ali i uvesti događaje i obveze s Googleova kalendara te Facebooka. Zadaci se prikazuju kroz dnevni i mjesečni raspored. Alarm je isto tako rudimentarna aplikacija koja omogućava podešavanje vremena alarma, ponavljanja, melodije i naziva. Alarm neće zvoniti dok je uređaj isključen.

Aplikacije i igre

Trgovina raste malo pomalo, no još uvijek se ne može mjeriti s Appleovim i Googleovim servisom. Esencijalne i/ili iznimno popularne programe poput DropBoxa, Opere i Candy Crush Sage ovdje nećete naći.

 

S druge strane, Microsoft dosta ulaže u privremene ekskluzive pa smo tako imali priliku probati SongArc, originalni i zarazni glazbeni naslov u kojem trebate tapkati i pomicati ekran kako biste ulovili padajuće note. Igra analizira koje pjesme imate na mobitelu te ih spaja s pronađenim glazbenim zapisima (sheetovima) u bazi kreiranoj od strane samih igrača. Zajednica je zasad mala (zbog novog razvojnog tima, IP-a, ali i platforme), no uspjeli smo pronaći desetak sheetova za glazbenu kompilaciju koja je brojala 80-ak pjesama.

Nokia Lumia 1020 cijena

Cijena uređaja Nokia Lumia 1020 na testu (listopad 2013.) je 5.799 kuna, što smo i očekivali za mobitel ove klase.

Cool faktor

Debeli, zaobljeni dizajn koji odlično leži u rukama te isturena kamera s bljeskalicom.

 

Zaključak

Iako nije hardverski moćna kao njena direktna konkurencija, testirana Nokia Lumia 1020 se može podičiti odlično zaokruženim paketom mogućnosti i programa (reprodukcija glazbe i videa, uredski paket, navigacija, lokalizacija i, naravno, kamera). Međutim, njezin potpun uspjeh na tržištu koči nerazvijena platforma s mnogim ograničenjima i problemima. Kamera je zato s druge strane zaista odlična i daje kvalitetne video i fotografske uratke, a tu su i odlične navigacijske karte s doživotnom podrškom.

 

Plus

+ kamera

+ multimedija

+ lokalizacija

+ rapidno punjenje baterije

 

Minus

- dizajn se neće svakome svidjeti

- niža rezolucija ekrana

- ograničenja i problemi sa sinkronizacijom

- siromašna Trgovina

Konkurencija - Samsung Galaxy S4 Zoom

Samsung Galaxy S4 Zoom malo zaostaje u kvaliteti slika snimljenih u dnevnim, zatvorenim i potpuno mračnim uvjetima, no zato ima preglednije sučelje, veći zoom te mogućnost podešavanja otvora blende. Ovo potonje je iznimno korisno u noćnim uvjetima s umjetnim izvorom svjetla kad ne želite da vam slika bude samo dobro osvijetljena, već želite uhvatiti što prirodnije boje. Kao mobitel, malo je slabiji od Nokije Lumije 1020. Samsung Galaxy S4 Zoom ima dvojezgreni procesor koji radi na taktu od 1,5 GHz, no ima manje RAM-a (1,5 GB) i interne memorije (8 GB). Veličina, rezolucija ekrana i ppi također idu Lumiji u prilog. S druge strane, Samsung Galaxy S4 Zoom košta puno manje - 3.895 kuna.

 

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1383206436.jpg

Konkurencija - Sony Xperia Z1

Xperia Z1 skuplja je za dvjesto kuna od Nokijine perjanice te, na papiru, ima slabiju kameru od 20,7 megapiksela. Ipak, Xperia Z1 je ukupno gledajući na papiru jači mobitel od Nokije Lumije 1020. Pogoni ga četverojegreni procesor na 2,2 GHz, ima ekran veličine 5 inča s FullHD rezolucijom i kapacitet baterije od 3000 mAh.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1383206419.jpg

 

 

 

Komentari

marincy

10. lipnja 2014 - 10:06 Prijavi neprimjeren komentar

Vrhunski mob.kupila ga suprugu ;-)

Odgovori